Hoppa till huvudinnehåll
Event avslutat - Missade du detta event? Kolla in dessa andra events som kommer snart. För information om tidigare evenemang, scrolla bara nedåt.

Laddar...

 
 

Andra event från arrangören

Återbesök evenemang

Laddar...

 
 

Laddar...

 
 

Evenemang du skulle älska

Laddar...

 
 

Närliggande evenemang

  • Är du arrangör?

    Maximera ditt events framgång med Billetto – biljettplattformen som hjälper dig sälja fler biljetter, enkelt marknadsföra dina event och spara tid.

  • Frontside - Portersviten

    Eventet är avslutat

    Frontside - Portersviten

    Från 200,00 SEK

    Plats

    Datum

    12 jan 2023 18:30 - 22:00
    Billetto Peace of Mind
    Boka tryggt med oss: Billetto garanterar återbetalning vid inställda event. Läs mer
    Betalningsmetoder accepteras:

    Beskrivning

    Portersviten Uruppförande

    Waterfront Hotell, samling i foajén, start 18.30

    En musikalisk happening i 3 akter där publiken deltar i skapandet av ett verk under ledning av Paula af Malmborg Ward och Palle Dahlstedt.


    Akt 1 – 18.30 Waterfront Hotell, foajén vid fontänen

    Alla i publiken tilldelas varsin PDP (Personlig DrinkPinne) av tre olika material t.ex. trä, plast, metall.
    Runt fontänens kant är porterflaskor uppställda, grupperade harmoniskt enligt en musikalisk idé. Paula leder publiken i en klingande ljudvandring runt fontänen, Palle spelar in.


    Akt 2 – 19.15 – 20.15

    Under 30 minuter (inklusive gemensamma promenader) utspelar sig följande akter som vardera varar i 10 minuter:

    Waterfronts foajé: Porterprovning med Björn Lager som berättar om Porterns historia
    Carnegie Hål: Film: ”Buteljernas tid”, Uruppförande för stämda porterflaskor och ostämt piano
    Porterpråmen: Konsert med musik från Skoittland, England, Bohuslän för blockflöjt och nyckelharpa
    Anna Petrini, Emilia Amper

    Akt 3 – 20.15

    Mat och dryck på Porter Pelle med avslutande interagerande dessertkonsert! Publikens inspelade porterflaskljud från högtalare i rummet bildar en ground till den nykomponerade Balladen om Portern i X antal verser, framförd i stämmor av Paula, Karin och Palle. Olika bord får olika instruktioner till de olika verserna och spelar med hjälp av sina PDP (personliga drinkpinnar) enligt en enkel musikalisk skiss.
    Paula af Malmborg Ward, Karin Dornbusch, Palle Dahlstedt samt publiken


    OBS! Mat och/eller dryck på Porter Pelle beställs av var och en direkt av restaurangen och betalas direkt till restaurangen.

    Arrangör

    Efter sex framgångsrika festivaler återvänder Frontside - Gothenburg International Chamber Music Festival som en efterlängtad ljuspunkt i vintermörka januari! Den sjunde upplagan äger rum från torsdagen den 15 januari till söndagen den 18 januari 2026, med det inspirerande temat "Mot stjärnorna".

    Festivalens hjärta är det anrika Kronhuset i Göteborg, men i sann Frontsideanda bjuder vi också in till konserter på andra intressanta platser. På torsdag kväll kan man uppleva en mäktig kväll i Wisdome, längst upp på Universeum, med 3D-film och spännande musik. På fredag seneftermiddag bjuder vi på konsert med träblåsstudenter från HSM under himlen inne i Palmhuset. Och lördagens unika vandringskonserter äger rum på stjärnklara platser som Slottsskogsobservatoriet och Gathenhielmska huset.

    Vi är stolta över att den svensk-spanska tonsättaren Hara Alsono skrivit ett verk för Frontside. Det får sitt uruppförande med henne själv på scen på söndagens finalkonsert - en världspremiär som inte får missas! Låt Frontside föra dig mot stjärnorna.

    Varmt välkomna!

    Lokal

    Quality Hotel Waterfront Göteborg, Adolf Edelsvärds gata 10, 414 51 Göteborg

    Vanliga frågor

    • Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?

      Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.

    • Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?

      Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.

    • Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?

      Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.

    • Var hittar jag länken till ett online-event?

      Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.

    • Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?

      Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.

    Eventet är avslutat

    Frontside - Portersviten

    Upptäck mer