Gå til hovedinnhold
Event er avsluttet - Gikk du glipp av dette event? Sjekk ut disse andre events som skjer snart For tidligere eventsdetaljer, bare rull ned.

Laster ...

 
 

Andre arrangementer fra den arrangøren

Besøk hendelser på nytt

Laster ...

 
 

Laster ...

 
 

Arrangementer du ville elske

Laster ...

 
 

Oppdag i nærheten

  • Er du en arrangør?

    Maksimer suksessen for ditt event med Billetto - billettplattformen som hjelper deg med å selge flere billetter, markedsføre, og spare tid.

  • Kebnekajse + Björn Gimstedt

    arrangementet ble avsluttet

    Kebnekajse + Björn Gimstedt

    Fra 50,00 SEK

    Sted

    Dato

    5. Mai 2023, 19:00 - 23:59
    Billetto Peace of Mind
    Stressfri booking: Billetto garanterer refusjon ved avlyste eventer. Les mer
    Betalingsmetoder akseptert:

    Beskrivelse

    Tider:
    19:00 Insläpp/bar
    20:15 Björn Gimstedt
    21:15 Kebnekajse


    Priser:
    Medlem 300 kr
    Ordinarie 350 kr
    Medlemsbiljett visas upp med ett medlemskap för 2023 i entrén
    Köp medlemskort för 2023 HÄR:

    https://apply.cardskipper.se/u55


    KEBNEKAJSE
    Kebnekajse kända för sin elektrifierade spelmansmusik må vara ett kultband men de vägrar spela på nostalgi. På det senaste albumet "Aventure" lägger Kebnekajse till nya bitar till sin musikaliska mosaik. Musik som tar avstamp i passionen och glädjen i folkmusiken, från den luftiga lyckan och stadiga rytmen till det melodiskt vemodiga, frammanat genom psykedelisk hårdrock.

    - Vår musik står för något som inte stannar upp, utan fortsätter att utvecklas. För oss är musiken är inget museiföremål som ska låta lika varjedag, säger Kenny Håkansson.

    På 1970-talet var Kebnekajse känt som Sveriges högsta band. Banbrytande och ledande bland de instrumentala progressiva banden. Elektrifierade spelmansmusiken och ryckte bort knätofsarna. I stället flög hippiehåren högt på otaliga musikfester. Gjorde sex LP från starten 1971 till 1978, då de splittrades. Sommaren 2001 återförenades bandet och vårvintern 2009 kom kritikerrosade plattan "Kebnekajse" med renodlade spelmanslåtar. Efter detta har bandet turnerat flitigt och 2011 vidgade alltså Sveriges hårdaste spelmän ljudbilden för den psykedeliska folkrocken med albumet "Idioten", som blev Grammisnominerad för "Årets Rock".

    Kebnekajse spelade flitigt på Musikforum under hela 1970-talet. Den första dokumenterade spelningen vi hittar i arkivet är från 1973 - samma år som föreningen bildades! 

    BJÖRN GIMSTEDT
    Musikern och multikonstnären Björn Gimstedt är ett välkänt namn i Sundsvalls musikliv och är en erfaren musiker som är väl bevandrad i bland annat blues och jazz. Björn Gimstedt har spelat på Musikforum/Pipeline sedan dag ett - så vad passar väl bättre än att låta Björn knyta ihop Musikforum/Pipeline-säcken tillsammans med Kebnekajse?

    Björn spelar tillsammans med följande musiker denna kväll:

    Gunnar Sjögren, trummor
    Fredrik Carlsson, bas
    Mats Bäck, klaviatur och sax
    Fredrik Bergman, gitarr
    Christoffer Samuelsson, kör och rap
    Susanne Johnsson, kör

    Arrangør

    PIPELINE SUNDSVALLS MUSIKFORUM

    Sundsvalls Musikforum bildades 1973 under den rådande musikrörelsen i Sundsvall. Inledningsvis var det i första hand jazzen på tapeten, vilket gick in i proggen och vidare in i punken i slutet av 1970-talet. Sundsvalls Musikforum, som föreningen hette på den tiden, höll till på Magasinet i Sundsvall. Detta blev en stilbildande och viktig scen för punkvågen, och Sundsvall sattes på den musikaliska Sverigekartan som ”Punksvall”.


    1985 flyttade föreningen in i nya lokaler på Kyrkogatan 6, och tog då namnet Pipeline Sundsvalls Musikforum. Pipeline, som föreningen heter i folkmun, har överlevt alla kommunpolitiska svängningar och besparingskrav sedan dess. Det har stundtals varit väldigt tufft, men kämpaglöden och motståndskraften hos föreningens eldsjälar är starkare än tillfälliga politiska nycker. 2023 firar föreningen 50 år och inleder året med den största vårsäsongen någonsin. Hösten 2023 hålls en jubileumsvecka för att fira de 50 gångna åren – och blicka framåt mot de nästkommande 50! I samband med jubileet släpps det även en vacker coffee table-bok som med text och bild sammanfattar väl utvalda delar av föreningens historia.


    Om Pipelines väggar kunde tala. Alla nyfikna ögon som beundrat de fantastiska affischväggarna i foajén. Konsertlokalens tak, golv och väggar som vibrerat i timmar och åter timmar av livemusik i alla dess former. Internationellt och nationellt erkända musiker har samsats med lokala förmågor som gjort sina första spelningar, inför en alltid lika entusiastisk publik.


    Även om fokusen för Sveriges äldsta rockklubb alltid legat på just musiken, så är Pipeline en lika viktig mötesplats för människor i alla åldrar och bakgrund. Pipeline är ingen ungdomsgård – Pipeline är en plats för alla! Vare sig du kommer för musiken, hänget eller söker ett sammanhang där du känner att du hör hemma – så är du välkommen. Vi behandlar alla vi möter med värme, nyfikenhet och respekt. Förutom rasister, sexister, funkofober, homofober, generella gubbslem, otrevliga och våldsamma människor – de kan gå och vara någon annanstans.


    Pipeline Sundsvalls Musikforum – Sveriges äldsta – världens bästa!

    Lokale

    Pipeline, Kyrkogatan 6, 852 31 Sundsvall

    Hjelp - FAQ

    • Jeg har ikke mottatt billetten min på e-post. Hva gjør jeg?

      Først bør du sjekke reklame og søppelpost på din e-post. Billettene dine ble sendt som et vedlegg og kan ha blitt sortert som reklame hos noen e-posttjenester. Du kan også finne billettene dine på Billetto-kontoen din, som du har tilgang til i nettleseren eller i Billettos app. Les mer her dersom du trenger hjelp.

    • Jeg vil kansellere billetten min og få refusjon. Hva gjør jeg?

      Det er eventarrangøren som kan godkjenne refusjoner, og du bør ta kontakt med eventarrangøren for å diskutere hvilke alternativer som er tilgjengelig for deg. Du kommer i kontakt med arrangøren ved å svare på e-posten med ordrebekreftelsen eller ved å bruke skjemaet "Kontakt arrangøren" på arrangørens profil. Les mer her dersom du trenger hjelp.

    • Jeg har registrert meg på en venteliste. Hva skjer nå?

      Hvis flere billetter bli tilgjengelig, får du beskjed (på e-post) sammen med andre som også har registrert seg på listen. Her følger vi prinsippet "førstemann til mølla". For mer informasjon, klikk her.

    • Hvor finner jeg lenkene til netteventer?

      Sjekk siden eller e-posten med ordrebekreftelsen din. Vanligvis har arrangøren av eventet inkludert informasjon i ordrebekreftelsen, som sendes på e-post, eller så sender de gjerne en oppfølging på e-post med lenke til netteventet. Det kan også være lurt å lese eventets beskrivelse på Billetto, hvor eventets arrangør beskriver hvordan du deltar på netteventet. For mer informasjon, klikk her.

    • Hva er avbestillingsbeskyttelse, og hvorfor trenger jeg det?

      Med avbestillingsbeskyttelse har du rett til å kreve refusjon dersom det skulle oppstå uforventede eller uunngåelige omstendinger som kan komme i veien for din deltakelse på et event. For mer informasjon, klikk her.

    arrangementet ble avsluttet

    Kebnekajse + Björn Gimstedt

    Upptäck mer