Underjordisk whiskyprovning - Jorden runt
Underjordisk whiskyprovning - Jorden runt
Plats
Datum
Tags
Beskrivning
Upplev en annorlunda whiskyprovning 12 meter under jord. Här i Stora salen, som endast är upptänd med levande ljus, får ni ta del av historier och anekdoter och självklart inmundiga de härliga dryckerna.
Anki Ulvmåne från Taste Events by Wolfmoon guidar er igenom provsmakningarna, och kan med sina långa erfarenhet och fantastiska berättarförmånga trollbinda sina åhörare med ett framförande bestående av båda dikt och fakta.
Kvällen börjar med samling i Tykarpsgrottans café, följt av en guidad visning i underjorden för att sedan avslutas med provning i Stora salen.
Jorden runt
- Four Roses Small Batch
- Glenmorangie 10
- Mackmyra Svensk Ek
- Nikka From The Barrel
Gruvlig information
- Längd ca 1,5 - 2 h.
- Servering av tillredd mat finns i caféet. Nötter, choklad och vatten finns på borden under provningstillfället. Det är svalt i gruvan, +8 grader. Varma kläder rekommenderas. Åldersgräns 18 år.
- Föranmälan krävs. Köpta biljetter återbetalas ej.
Arrangör
Lokal
Tykarpsgrottan, Tykarp 7169, 281 92 Hässleholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.
Underjordisk whiskyprovning - Jorden runt
Från 499,00 SEK