Hoppa till huvudinnehåll
Event avslutat - Missade du detta event? Kolla in dessa andra events som kommer snart. För information om tidigare evenemang, scrolla bara nedåt.

Laddar...

 
 

Andra event från arrangören

Återbesök evenemang

Laddar...

 
 

Laddar...

 
 

Evenemang du skulle älska

Laddar...

 
 

Närliggande evenemang

  • Är du arrangör?

    Maximera ditt events framgång med Billetto – biljettplattformen som hjälper dig sälja fler biljetter, enkelt marknadsföra dina event och spara tid.

  • Seven

    Eventet är avslutat

    Seven

    Från Gratis

    Plats

    Datum

    23 nov 2017 19:00 - 21:00
    Billetto Peace of Mind
    Boka tryggt med oss: Billetto garanterar återbetalning vid inställda event. Läs mer
    Betalningsmetoder accepteras:

    Beskrivning

    Voices tillsammans med Sveriges interreligiösa råd arrangerar den 23 november en läsning av Seven med religiösa ledare på scen. Efter läsningen kommer det hållas en diskussion om våld mot kvinnor med medverkande läsare och publik.

    Läsningen är gratis

    SEVEN

    Seven en dokumentär berättarföreställning om sju kvinnorättskämpar från Nigeria, Afghanistan, Guatemala, Ryssland, Nordirland och Kambodja.

    Pjäsen framförs som en läsning, varje gång med en ny ensemble bestående av personer som representerar olika delar av samhället så som politiker, aktivisters, idrottare, journalister och överlevare. Läsningarna är ett samarbete mellan en rad aktörer från civilsamhället, statliga organisationer, kommuner, studentföreningar osv.

    Konceptet är skapat av Voices genom svenska producenten Hedda Krausz Sjögren och utvecklat tillsammans med Riksteatern och Svenska Institutet.

    SEVEN PROJEKTET

    Syftet med läsningarna är att lyfta frågor rörande kvinnors rättigheter högre på den politiska och mediala agendan, öka medvetenhet och engagemang samt att initiera eller stimulera debatten om kvinnors ställning i samhället.

    Svenska Institutet, Utrikesdepartementet, Amnesty International, UNDP och kvinnojourer är några exempel på organisationer som arbetat med Voices projekt för att främja demokrati och mänskliga rättigheter. Projekten har bidragit till förbättrade bilaterala samarbeten, utvecklat samarbeten mellan intressenter på gräsrots till regeringsnivå och stärkt enskilda aktivisters arbete i sina lokala kontexter.

    Läsningarna är ofta kopplade till aktiviteter med fokus på mänskliga rättigheter så som paneldiskussioner, seminarier och studentaktiviteter.

    SEVEN TURNÉN

    Sedan projektet startade 2009, har Seven

    • framförts i 36 länder, däribland Afghanistan, Serbien, Ryssland och Turkiet.
    • översatts till 28 språk.
    • framförts av mer än 1000 kvinnor och män som porträtterat aktivisterna i pjäsen.
    • engagerat över 100 organisationer, myndigheter etc. på lokal, nationell eller regional nivå genom att turnén av Seven.
    • framförts i den svenska riksdagen av manliga politiker, i EU-parlamentet med parlamentsledamöter från sju länder samt i serbiska och ukrainska parlamentet.

    Arrangör

    Lokal

    Göteborgs Stadsteater, Götaplatsen 4, 412 56 Göteborg

    Vanliga frågor

    • Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?

      Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.

    • Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?

      Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.

    • Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?

      Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.

    • Var hittar jag länken till ett online-event?

      Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.

    • Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?

      Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.

    Eventet är avslutat

    Seven

    Upptäck mer