Salong & Afternoon Tea
Salong & Afternoon Tea
Från 545,00 SEK
Plats
Datum
Tags
Beskrivning
SALONG & AFTERNOON TEA
11 maj, sön. kl. 14.00- ca 16.30
Välkommen på en tidsresa till 1800-talets salonger, med musik och poesi i Riddarhussalen och Afternoon Tea i Sällskapsvåningen.
Salong
Kristina Hammarström (mezzosopran), Anna Paradiso Laurin (piano) och Dan Laurin (vid detta tillfälle, presentatör) välkomnar publiken till en salong à la 1800-talet, där musiken anknyter till poesiuppläsning och berättelser kring 1800-talets Sverige.
I centrum står två oerhört skickliga salongsvärdinnor: tonsättarinnor Mathilda d’Orozco Montgomery-Cederhielm Gyllenhaal och Caroline Ridderstolpe. Båda skapade i sina salonger en konstnärlig värld som är okänd idag. Under intima förhållanden komponerade de och framförde musik fylld med brinnande kärlek, glädje, djup melankoli, men även med skratt och ironi.
Tack vare Mathilda och Caroline får vi stifta bekantskap med salongens sprakande och fascinerande miljö, med mer och mindre kända svenska kulturpersonligheter, men även med ett bortglömt kapitel om kvinnlig kreativitet och salongen som ett skapande rum.
Afternoon Tea
Efter salongen bjuds på Afternoon Tea i Sällskapsvåningen och Lantmarskalkssalen där te, snittar, scones och små bakverk dukas upp. Den som vill njuta lite extra är välkommen att beställa bubbel/alkohofritt alternativ (betalas separat).
Meny
Te: Riddarhusblandning
Sandwich med rökt lax, pepparrot, gräslök och dill
Sandwich med gruyere, paprikakräm och krasse
Nygräddade scones med lemon curd och bärkompott
Bakad choklad
Bärtartelett
Hallongrotta
Friterad miniäppelmunk
Arrangör
Riddarhuset är adelns 400 år gamla palats i Gamla stan. Det är samtidigt en modern kunskapsbank vad gäller adelns historiska arv - genealogi, heraldik och kultur.
Varje år arrangeras en rad föredrag (fri entré, ingen föranmälan), konserter, mini-utställningar och symposier i Riddarhuset. Fullständigt kulturprogram finns på hemsidan.
Riddarhuset har en öppen besökstimme kl. 11.00-12.00 varje helgfri vardag, då det går att på egen hand uppleva palatsets salar och heraldiska skatter.
Det går också att boka guidade gruppvisningar. Skolklasser (gymnasiet) guidas gratis.
Läs mer på: www.riddarhuset.se
Lokal
Riddarhuset, Riddarhustorget 10, 111 28 Stockholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.