Hoppa till huvudinnehåll
Event avslutat - Missade du detta event? Kolla in dessa andra events som kommer snart. För information om tidigare evenemang, scrolla bara nedåt.

Laddar...

 
 

Andra event från arrangören

Återbesök evenemang

Laddar...

 
 

Laddar...

 
 

Evenemang du skulle älska

Laddar...

 
 

Närliggande evenemang

  • Är du arrangör?

    Maximera ditt events framgång med Billetto – biljettplattformen som hjälper dig sälja fler biljetter, enkelt marknadsföra dina event och spara tid.

  • Paranormal afton på Bogesunds slott

    Eventet är avslutat

    Paranormal afton på Bogesunds slott

    Från 750,00 SEK

    Plats

    Flera tidpunkter

    13 september 2025 - 18 oktober 2025
    Billetto Peace of Mind
    Boka tryggt med oss: Billetto garanterar återbetalning vid inställda event. Läs mer
    Betalningsmetoder accepteras:

    Beskrivning

    Paranormal afton på Bogesunds slott

    Välkommen till en spännande kväll på Bogesund slott med fokus på paranormala fenomen och övernaturliga händelser.

    Under vägledning av slottets guide Mikaela Lodén kommer ett team lotsa er genom kvällen. På plats finns personer som känner till slottets historia och som vet vilka övernaturliga händelser som har upplevts där. En person i teamet är medial och har själv upplevt flera paranormala fenomen i slottet.

    Lördagen den 13:e september och lördagen den 18 oktober bjuder vi in till ett unikt och spännande evenemang. Ni får möjlighet att utforska paranormala fenomen i det 400 år gamla slottet känt från bland annat ”Spökjakt” med Jocke & Jonna och tv-programmet ”En natt på slottet”. Många personer har upplevt övernaturliga fenomen på Bogesund och den här kvällen ska vi undersöka dem. Kommer vi få kontakt med slottets spöken?

    Det här är ett exklusivt tillfälle för endast 15 deltagare. Efter en kort genomgång tar vi en rundtur i slottet där ni får höra om de övernaturliga händelser som hänt i olika rum. Vi kommer berätta för er hur man kan mäta paranormal aktivitet och visa olika instrument som man kan använda till detta.
    Lite senare får ni chansen att utforska och utreda det mörka slottet på egen hand, instrument finns att låna! Experterna finns där för att svara på frågor och hjälpa till.

    Ingenting kommer vara iscensatt och det kommer inte finns några skådespelare eller statister. Det kommer bara vara gästerna, energierna och spökena i ett tomt mörkt slott.

    Plats: Bogesunds slott, Per Brahes väg, Vaxholm

    Datum: 13 september & 18 oktober 2025

    Tid: kl. 19.00 – 22.00

    Pris: 750 kr per person

    Biljetter: köps i förväg på billetto.se

    Åldersgräns: 16 år

    Att tänka på:

    Slottet är inte anpassat för rörelsehindrade.

    Ett begränsat antal toaletter finns.

    Vissa rum i slottet är kalla och väldigt mörka.

    Tänk på att ta med ordentligt med kläder och ta gärna med en ficklampa.

    Evenemanget är tre timmar långt och vi kommer att bjuda på frukt, godis och dricka – i övrigt kommer det inte finnas möjlighet att köpa något att äta eller dricka på plats i slottet.

    Man behöver inte ha någon förkunskap om paranormala utredningar.

    VIKTIGT INFO: Detta är en paranormal afton öppen för allmänheten. Det är inte ett skräckhus eller en iscensatt upplevelse. Paranormala fenomen kan inte garanteras. För allas säkerhet är det förbjudet att delta i evenemanget om man är påverkad av alkohol eller substanser. Störande deltagare blir avvisade utan återbetalning. Åldersgräns 16 år.

    Arrangör

    Arkeologievent förmedlar historia och arkeologi. Med föredrag, guidade visningar, böcker och konst låter vi historiens vingslag beröra, överraska och underhålla.

    Lokal

    Bogesunds slott, Per Brahes väg, 185 93 Vaxholm

    Vanliga frågor

    • Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?

      Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.

    • Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?

      Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.

    • Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?

      Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.

    • Var hittar jag länken till ett online-event?

      Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.

    • Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?

      Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.

    Eventet är avslutat

    Paranormal afton på Bogesunds slott

    Upptäck mer