En skinande ny festival för experimentell ljudkonst och musik på den nystartade scenen Vardagsrummet i Östra Hoby.
Lysande elektronisk livemusik, video och kodad musik med musiker och ljudkonstnärer från Finland, England, Tyskland och Sverige.
Jukka Hautamäki, Elsy and the Needle, John Bowers, Knyppel, Lise-Lotte Norelius m.fl.
Under helgen blir det också workshops där man kan bygga elektroniska instrument ( https://billetto.se/e/jukka-hautamaki-workshop-var... ) eller sy sin egen synthesizer med Syntjuntan ( https://billetto.se/e/syntjunta-workshop-vardagsru... )
Vi kommer under festivalen bland annat få uppleva Ann Roséns Candela som hon framför på sitt ljusinstrument. Istället för strängar spelar hon med ljuset från levande ljus som styr en synthesizer. Genom genom manipulera ljuslågorna och skugga ljus-sensorerna skapas en säregen elektronisk musik. De mönster av ljus och skuggor som publiken skapar blir till en del av verkets partitur.
Programmet (som fylls på kontinuerligt)
Fredag 3/11 kl 20.00 - Öppningskonsert http://glowingelectronics.se/?page_id=115
Lördag 4/11 Kl 11.00 - Workshop I http://glowingelectronics.se/?page_id=129
Lördag 4/11 Kl 16.00 Konsert 1 http://glowingelectronics.se/?page_id=136
Lördag 4/11 Kl 20.00 Konsert 2 http://glowingelectronics.se/?page_id=138
Söndag 5/11 Kl 11.00 Workshop II http://glowingelectronics.se/?page_id=139
Söndag 5/11 Kl 16.00 Konsert http://glowingelectronics.se/?page_id=140
OBS! Biljetter till konserter se längre ned, anmälan och deltagaravgift för workshopparna se länkar i ovanstående text
VARDAGSRUMMET är en ny scen för ljudkonst och konstmusik som har 24 högtalare över, under och runt om publiken. Målet är en plattform för rumslig konstmusik och ljudkonst som gör smal musik tillgänglig för en bred publik.
http://vardagsrummet.schhh.se/
Hoby 354, 27636 Borrby
Glowing Electronics @ Vardagsrummet
Andra event från arrangören
Andra events i samma kategori
Rekommenderade events
Vill du gå på fler events?
Registrera dig för att få handplockade events direkt till din mail.