Fyra noveller om Förintelsen
Fyra noveller om Förintelsen
Plats
Datum
Beskrivning
FYRA NOVELLER OM FÖRINTELSEN |
Aharon Appelfeld– Kylig vår; Ida Fink– En vårmorgon Rachel Korn– Den sista vägen; Arnošt Lustig– Citronen Samtal: Anders Rydell, Sara Abdullahi, Ola Larsmo och Madelaine Levy Reading: Irene Lindh och Hannes Meidal Måndag 2 september kl. 19.00-21:00 Konstakademien, Fredsgatan 12, plan 2 (hiss från Jakobsgatan 27C) Förintelsen. Så nära i tid och samtidigt så ogripbar. En förföljelse, en utrotning, en systematisk grymhet så omfattande att den är på gränsen till omöjlig att ta in. Hur ska vi förstå miljoner utslocknade liv? Nu, närmare 75 år efter det att kriget tagit slut och det sista lägret befriats, står vi inför faktum: De som genomlevde Förintelsen, de sista ögonvittnena, är på väg bort. Samtidigt ser vi hur de processer och ideologier som ledde fram till denna katastrof ökar i samhället, hur den sprids genom Europa med förnyad kraft. Men litteraturen kan hjälpa oss att minnas och att påminna. Litteraturen kan vara motstånd. I ett samarbete mellan författaren och journalisten Anders Rydell och förlaget Novellix publiceras nu fyra noveller som på olika sätt berör Förintelsen. För första gången någonsin kommer dessa historier på svenska, översatta från polska, jiddisch, tjeckiska och hebreiska. Projektet har möjliggjorts genom ett stipendium från Micael Bindefelds stiftelse till minne av Förintelsen 2019. Anders Rydell är journalist & författare Sara Abdollahi är essäist, kulturjournalist och kritiker. Ola Larsmo är författare och litteraturkritiker Madelaine Levy är litteraturredaktör på Svenska Dagbladet Programmet arrangeras i samband med utställningen Speaking Memories- Förintelsens sista vittnen på Historiska museet. Ett samarbete med Novellix, Forum för Levande Historia and Micael Bindefelds Stiftelse till minnet av Förintelsen. Tack till Kulturrådet, Stockholms Stad & Region Stockholm |
Lokal
Konstakademien, Fredsgatan 2/Jakobsgatan 27C, plan 2, 11152 Stockholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.
Fyra noveller om Förintelsen
Från 100,00 SEK