Europeiskt ödesår: Uppror i Frankrike
Europeiskt ödesår: Uppror i Frankrike
Från 70,00 SEK
Plats
Datum
Beskrivning
”De gula västarnas uppror” har skakat president Macron och hans regering.I grunden finns ett utbrett missnöje med den sociala och ekonomiska situationen i landet. Macrons handlingsutrymme har krympt, hans reformprogram för EU har förlorat i trovärdighet i takt med presidentens sjunkande opinionssiffror.
Benedicte Berner är uppvuxen i Paris och har sin utbildning i statsvetenskap vid Institut d’Etudes Politiques ( Sciences Po) i Paris. Hon undervisar nu i media och demokrati vid denna institution och har skrivit ett antal artiklar om fransk politik i svenska och internationella tidningar och tidskrifter. Hon är styrelseordförande i MR-organisationen Civil Rights Defenders.
Medverkande:
Benedicte Berner, Civil Rights Defenders
Samtalsledare:
Carl Tham
Lokal: Palmesalen, plan 1
Observera att föreläsningssal kan ändras vid behov, uppdaterad information om föreläsningssal finns alltid på skärmarna i ABF-husets entré. Välkommen!
Arrangör
Lokal
ABF Stockholm, Sveavägen 41, 111 83 Stockholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.
Europeiskt ödesår: Uppror i Frankrike
Från 70,00 SEK