Ett läsande och skrivande liv
Ett läsande och skrivande liv
Plats
Datum
Beskrivning
Festlig, inspirerande och fartfylld kväll som hyllar det skrivna ordet
Fem författare och en bokförläggare samlas för att berätta om nyttan och nöjet med det skrivna ordet. Vilka är deras bästa läsupplevelser, vilket behov fyller läsandet i deras liv och hur har läsandet inspirerat dem i sitt eget skrivande?
Lyssna till Majgull Axelsson och Sara Paborn om hur de får sina romanidéer, hur rapparna Petter Alexis Askergren och Ison Glasgow som kämpat med läs- och skrivsvårigheter idag försörjer sig som låtskrivare och hur en livskris fick psykoanalytikern Patricia Tudor-Sandahl att börja skriva böcker.
Dorotea Bromberg berättar om hur hon startade förlaget Brombergs tillsammans med sin far och bjuder på några anekdoter från sina fyrtio år som förläggare.
Kvällens värd och samtalsledare är Tara Moshizi, kulturjournalist och känd från Svt:s Go'kväll.
Arrangör
Lokal
ABF-huset, Sveavägen 41, 111 83 Stockholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.
Ett läsande och skrivande liv
Från 80,00 SEK