Echoes of Water
Echoes of Water
Plats
Datum
Tags
Beskrivning
Examenskonsert med ett impressionistiskt pianoprogram spelat av Bastien Maussenet.
Följ med på en poetisk resa genom musik och bild, där vattnet står i centrum. I detta program hyllas franska tonsättare som Debussy och Ravel – och deras förmåga att få musiken att skimra som ett levande landskap.
Den här konserten är en hyllning till elementet vatten, sett genom ögonen på några av 1900-talets främsta franska tonsättare. Musik av Debussy, Ravel och andra tonsättare låter oss kliva in i en akvatisk värld där vattnet speglas i toner – som en stilla insjö, ett brusande vattenfall eller ett mystiskt havsdjup. Likt impressionistisk målarkonst är dessa verk inte beskrivande, utan antydande – fyllda av känsla, ljus och rörelse.
För att fördjupa den sinnliga upplevelsen ackompanjeras varje stycke av en projicerad målning. Musik och bild flätas samman i ett poetiskt samspel – en dialog mellan öga och öra.
Vattnet är den röda tråden i denna konsert – ett element som ligger mig mycket varmt om hjärtat. Jag växte upp i södra Frankrike, nära Medelhavet, och har alltid fascinerats av vattnets rörelser, speglingar och hur dess färger skiftar med ljuset. Det flytande, föränderliga vattnet är djupt rotat i min fantasi, min vardag – och nu också i mitt konstnärliga uttryck.
Genom detta pianoprogram vill jag ta med publiken på en klanglig resa, där varje av de elva styckena målar en ny bild: en promenad vid havet, ett dånande vattenfall, en sjungande fiskare, en trädgård i morgondagg... Alla ackompanjeras av noggrant utvalda målningar av franska konstnärer, för att skapa en helhetsupplevelse där musik och bild möts i harmoni.
Programmet innehåller verk av stora namn som Debussy och Ravel, men lyfter även fram mindre kända tonsättare vars poesi och känslighet förtjänar att höras. Det är viktigt för mig att ge dessa röster liv och låta deras unika klangvärldar nå publiken.
Denna konsert är inte bara en musikalisk upptäcktsfärd – den är också ett personligt uttryck. En spegling av vem jag är och vad jag vill förmedla.
Jag hoppas att du vill följa med på denna resa genom ljud, färg och känsla.
Lokal
Nathan Milsteinsalen, Kungl. Musikhögskolan, Valhallavägen 105, 115 51 Stockholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.
Echoes of Water
Från Gratis