Det brinner på den ö som heter jorden
Det brinner på den ö som heter jorden
Från 220,00 SEK
Plats
Datum
Tags
Beskrivning
Mitt i Stockholm, på det vackra Nationalmuseum, väntar en kväll fylld med körmusik som tar dig från det forna 1940-talet till nutiden. Med "Det brinner på den ö som heter jorden" som tema, bjuder vi in dig till en konsert där svensk körlyrik står i centrum – ett äventyr genom tid, tanke och musik.
Vi har valt ut stycken från några av Sveriges älskade kompositörer, däribland Hilding Rosenberg, Hugo Alfvén, Ture Rangström, Karin Rehnqvist och Ingvar Lidholm. Dessa verk tar oss från djupa funderingar kring vår existens till ett firande av livets ljusa stunder, allt medan vi utforskar vad det innebär att vara människa idag.
Det är en kväll där vi tillsammans kan reflektera över vår tid, vår planet och hur vi alla är en del av något större. Genom dessa sånger vill vi inspirera till hopp och sammanhang, och påminna oss om att det alltid finns ljus även i de mörkaste tider.
Kom och dela denna kväll med oss den 17 mars på Nationalmuseum, med musik som vi hoppas ska beröra och förena oss alla.
Konstverket Längtans landskap är skapat av konstnären Cecilia Haupt.
Uppdaterad info kring väskor:
Det är tillåtet att ta med mindre väskor (max 42x30x10 cm) in i utställningarna.
Större väskor, ryggsäckar och paraplyer får inte tas med, utan måste låsas in i förvaringsskåp. På nedre botten finns skåp för förvaring av jackor, väskor och ryggsäckar.
Lokal
Nationalmuseum, Södra Blasieholmshamnen 2, 111 48 Stockholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.
Det brinner på den ö som heter jorden
Från 220,00 SEK