30 augusti: Vinmakarbesök Rivetto Dal 1902 (DATUM ÄNDRAT)
30 augusti: Vinmakarbesök Rivetto Dal 1902 (DATUM ÄNDRAT)
Från 395,00 SEK
Plats
Datum
Beskrivning
BILJETTER ÅTERIGEN TILLGÄNGLIGA - DATUM ÄNDRAT MED KORT VARSEL DÅ ENRICO FASTNAT PÅ HEATHROW PGA FLYGKAOS. PROVNINGEN FLYTTAD TILL 30/8!
Visionären Enrico Rivetto har skapat ett litet paradis på toppen av en kulle. Efter många års hårt arbete är han den förste piemontesiska vinmakare som förärats den biodynamiska Demeter-certifiering som varit hans mål under många år. Enrico firar framgången med gårdens tre åsnor och basketmatcher – en mer jordnära vinmakare får man leta efter. Och hans viner? Ren magi!
Denna afton befinner sig Enrico på plats i Vinkällaren Grappe för en djupdykning i hans finstämda portfölj där vi finner såväl terrakottalagrad nebbiolo, samt back vintage av toppvinerna Briccolina och Leon Riserva.
Provningens viner:
2020 Barbera d’Alba Zio Nando (beställningssortimentet, nr 51182, à 245 kronor)
2020 Nebbiolo d’Alba Vigna Lirano (beställningssortimentet, nr 51223, à 379 kronor)
2021 Langhe Nebbiolo (beställningssortimentet, nr 76153, à 269 kronor)
2017 Barolo Serralunga (beställningssortimentet, nr 78274, à 519 kronor)
2014 Barolo Briccolina (beställningssortimentet, nr 78303, à 1349 kronor)
2016 Barolo Leon Riserva (tillgänglig för privatimport)
2006 Barolo Leon Riserva (back vintage)
Pris: 395 kronor per biljett (biljetter köpes via rutan nedan eller via denna länk)När: Tisdag den 29 augusti klockan 17:30-19:00
NY TID: Onsdag 30 augusti 20:30-22:00 Var: Blasieholmsgatan 4A (vång 6)
Vid avbokning senast den 23 augusti återbetalas biljettpriset (minus Billettos serviceavgift).
HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN ÖNSKAR
Enrico Rivetto och Tryffelsvinets team!
Arrangör
Tryffelsvinets Vinklubb startades 2003 och består idag av nyfikna vinsniffare runt om i landet. Alla är välkomna oavsett kunskapsnivå, vi enas kring nyfikenhet och stor passion.
Lokal
Tryffelsvinets Klubblokal, Blasieholmsgatan 4A (våning 6), 11453 Stockholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.
30 augusti: Vinmakarbesök Rivetto Dal 1902 (DATUM ÄNDRAT)
Från 395,00 SEK