1 oktober: Vinmakarbesök Elena Brooks från Dandelion Vineyards
1 oktober: Vinmakarbesök Elena Brooks från Dandelion Vineyards
Plats
Datum
Tags
Beskrivning
Ett kärt besök blir det när Dandelion VIneyards vinmakare Elena Brooks kommer på nytt besöker Vinklubben, hela vägen från Down Under. Elena är inte bara en prisbelönt vinmakare och visionär – hon är dessutom en underhållande provningsledare och kunskapsbank. Denna provning dyker vi in i deras fina portfölj och några av Australiens mest finstämda viner. Varmt välkommen!
Elena Brooks besöker Vinklubben
Dandelion Vineyards är en förhållandevis ung producent som grundades år 2007 av äkta paret Elena och Zar Brooks. På denna korta tid har dom lyckats göra sig ett namn som hyllats av såväl konsumenter som journalister. I juni 2020 belönades deras hårda arbete när en jury bestående av sommelierer, master sommeliers och masters of wine-alumner utsåg Dandelion Vineyards till ”New world producer of the year 2020” – som första Australiensiska producenten någonsin. Som pricken över i kröntes Elena och Zar Brooks till ”King and Queen of Bushing” på McLaren Vale Wine Show 2021 efter att deras Lion’s Tooth of McLaren Vale Shiraz Riesling vann en blindprovning mot över 400 andra viner från appellationen.
Vid denna spännande och lärorika vinklubbsprovning kommer Elena Brooks att leda oss i en riktig djupdykning i hennes viner som kännetecknas av sin unika personlighet som kombinerar elegans, fräschör, frukt och ursprungstypicitet.
Provningens viner:
2021 Lionheart of the Barossa Shiraz
2021 Lion’s Roar of the Barossa Cabernet Sauvignon
2022 Lion's Tooth of McLaren Vale Shiraz Riesling
2020 March Hare of the Barossa Mataro
2020 Faraway Tree of McLaren Vale Grenache
2021 Fearless Fronds of Coonawarra Cabernet Sauvignon
2020 Firehawk McLaren Vale Shiraz
2022 Moonrise Kingdom of McLaren Vale Shiraz Grenache Petite Sirah
2016 Red Queen of the Eden Valley Shiraz
Pris: 495 kronor
När: Tisdagen den 1 oktober
Tid: 17:30-18:45
Var: Tryffelsvinets Klubblokal på Blasieholmsgatan 4A (bottenplan), Stockholm
Vid avbokning senast den 24 september återbetalas biljettpriset (minus Billettos serviceavgift).
HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN ÖNSKAR
Elena Brooks och Tryffelsvinets team!
Arrangör
Tryffelsvinets Vinklubb startades 2003 och består idag av nyfikna vinsniffare runt om i landet. Alla är välkomna oavsett kunskapsnivå, vi enas kring nyfikenhet och stor passion.
Lokal
Tryffelsvinet AB, Blasieholmsgatan 4A, 111 48 Stockholm
Vanliga frågor
-
Jag har inte mottagit min biljett via mail. Vad ska jag göra?
Det första du kan göra är att kontrollera din spam/skräppost och mailet hamnat där. Dina biljetter skickades som en bilaga och kan ses som spam eller skräppost av vissa e-posttjänster. Du kan alltid också hitta dina biljetter under fliken "Mina biljetter" när du är inloggad på ditt Billettokonto, antingen på webbläsaren eller i vår app. För mer information, läs här.
-
Jag önskar avboka min biljett och få biljetten återbetalad. Vad ska jag göra?
Det är arrangören som beslutar om återbetalning av biljetter på deras event. Du bör därför kontakta dem direkt för att höra vilka möjligheterna är just för dig. Du hittar deras mailadress i ditt orderbekräftelsemail eller genom att gå in på deras arrangörssida och klicka på "Kontakta arrangören". För mer information, läs här.
-
Jag har registrerat mig på väntelistan, vad händer nu?
Om fler biljetter blir tillgängliga kommer du, tillsammans med andra som registrerat sig på väntelistan, att meddelas om detta via mail. Köp av de tillgängliga biljetterna sker därefter enligt först-till-kvarn-principen. För mer information, läs här.
-
Var hittar jag länken till ett online-event?
Vanligtvis tillhandahåller arrangören av eventet detaljerna i orderbekräftelsen som du mottar via mail efter köp eller så kan det hända att arrangören skickar ett uppföljande mail med en länk till deras online-event. Du kan även kika in på eventsidan där du finner arrangörens beskrivning av eventet. För mer information, läs här.
-
Vad är avbeställningsförsäkring och varför skulle jag behöva det?
Med avbeställningsförsäkringen kan du vid vissa oförutsedda händelser som hindrar dig att delta i ett eventet, begära en återbetalning. För mer information, läs här.
1 oktober: Vinmakarbesök Elena Brooks från Dandelion Vineyards
Från 495,00 SEK