U N I T Y - Meditative Sounds - Topaz Sound - Big Belly Sound - Capital Sound System
U N I T Y - Meditative Sounds - Topaz Sound - Big Belly Sound - Capital Sound System
Fra SEK 120,00
Sted
Dato
Beskrivelse
U N I T Y!
Fredagen den 26e April slår vi upp dörrarna till hela Eventhuset och trycker in FYRA (4!) feta ljudsystem. Det betyder att vi även har den lilla ”Bunkern” på nedervåningen öppen!
Big Belly och Capital med ”Långholmen Ekar” under bältet går nu ihop för en dans med soundsystems!
På ovanvåningen turas CAPITAL SOUND SYSTEM om med MEDITATIVE SOUNDS (Uppsala) och TOPAZ SOUND (Sthlm) att sätta dansgolvet i gungning. Tre olika sounds med tre olika vibbar - en salig blandning med den tyngsta basen som kan hittas i stan inna unity style!
BIG BELLY SOUND håller Bunkern svettig hela natten och öppnar där upp lastportarna till kajen vid entrén för att skapa utomhus-vibe också!
SOUNDSYSTEMS:
BIG BELLY SOUND:
Skapades 2012 genom sina utomhusfester som kom att bli ett populärt inslag i reggae-Stockholm. Big Belly har haft en rad klubbar runt om i stan på olika ställen och är helt klart ett av landets idag mest aktiva soundsystems. Sedan 2018 har Big Belly ett eget ljudsystem och skäms verkligen inte för att använda det.
CAPITAL SOUND SYSTEM:
Capital Sound System är som namnet hintar om ett Stockholmsbaserat sound som startades av tre vänner som har ett gemensamt intresse för reggae och soundsystemkultur i alla dess former. Alla har ett förflutet i Stockholms klubb- och reggaescen med både tidigare soundsystem, radioshower och fester under bältet.
Sent i 2017 samlades krafterna och Capital Sound System skapades med målet att tillföra nått som i viss mån saknats i huvudstaden - en tung ljudupplevelse, sköna danser och en och en annan spännande bokning.
MEDITATIVE SOUNDS:
Från Uppsala kommer dessa Svenska soundsystem-pionjärer. Sedan 1998 har dom levererat roots & culture med en selection som sträcker sig från 70talets till dagens moderna roots. Från Jamaica Till UK. Strictly music with a conscious and positive message!
Många artister och sounds har hunnit gästa dom hemma i Uppsala, och en del egna produktioner har hunnit släppas genom åren. Vi ser fram emot att ha dom som gäster hos oss på sitt eget soundsystem och välkomnar dom!
TOPAZ SOUND:
Topaz Sound har spelat tillsammans sedan slutet på 90-talet i olika konstellationer. Förutom att driva en label har Topaz arrangerat många klubbar i Stockholm, spelat på festivaler och givetvis tävlat i Soundclash både i Sverige och på kontinenten. Själva Sound Systemet är en naturlig del av reggae- och dancehallkulturen och därmed av Topaz.
Förutom att vi kan garantera en otrolig musikupplevelse denna kväll så stödjer ni oss oberoende Sounds/klubbar som verkligen brinner för musik. ALLA inträdesintäkter går till att betala festen och sedan till de olika crewen. Supporta kulturen!
Fredag 26 April
Vretenborgsvägen 5 - Västberga - (T) Midsommarkransen
22-05
120SEK förköp / 150 SEK i dörren (CASH IS QUEEN)
20ID
Biljetter: https://billetto.se/e/u-n-i-t-...
Lokation
Vretensborgsvägen 5, 126 30 Hägersten
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
U N I T Y - Meditative Sounds - Topaz Sound - Big Belly Sound - Capital Sound System
Fra SEK 120,00