Spring til hovedindhold
Event afsluttet - Gik du glip af denne event? Se disse spændende events i stedet! Er du her for detaljer om det tidligere event, bare scroll ned.

Genbesøg events

Indlæser.....

 
 

Indlæser.....

 
 

Events du ville elske

Indlæser.....

 
 

Nærliggende events

  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.

  • Online DAGTID : Barn är inte på ett visst sätt, de blir på ett visst sätt

    Afholdt event

    Online DAGTID : Barn är inte på ett visst sätt, de blir på ett visst sätt

    Fra SEK 120,00

    Online-event

    Dato

    28 nov 2021 kl. 13:00 - 16:00
    Billetto Peace of Mind
    Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
    Accepterede betalingsmetoder:

    Beskrivelse

    Barn är inte på ett visst sätt, de blir på ett visst sätt

    - En föreläsning för dig som vill veta vad du kan göra för att få ett bättre samspel med barn. 

    Föreläsningen är en fristående fortsättning på "Barn beter sig bra, om de kan... " där fokus låg på hur vi vuxna kan förstå barns beteende. Det här är föreläsningen som visar hur du kan göra för att få till ett bättre samspel och påverka barns beteende samtidigt som du får möjlighet att stärka eran relation. 

    Föreläsningen är en fristående fortsättning på "Barn beter sig bra, om de kan... " där fokus låg på hur vi vuxna kan förstå barns beteende. Det här är föreläsningen som visar hur du kan göra för att få till ett bättre samspel och påverka barns beteende samtidigt som du får möjlighet att stärka eran relation. 

    Föreläsningen bygger på lösningsinriktad pedagogik som förmedlas på ett lättförståeligt och användbart sätt för att ge föräldrar och personal som arbetar med barn möjlighet att hitta långsiktiga lösningar - en positiv förändring för barnet, familjen och barngruppen.

    I den här föreläsningen utgår jag från tre teorier: 

    • Systemteroin - Hur hänger det i hop? Det ger en bra bild av hur vi påverkas av andra människor, miljö och av oss själva. 
    • Det salutogena synsättet - Vad är det som fungerar? Alla människor har något som är en styrka, hjälp ditt barn att hitta sin styrka och kunna använda den så att det blir en resurs. 
    • Lösningsfokuserat - Gör mer av det som fungerar. Det bästa sättet att lösa problem är att analysera vad det var som gjorde att det blev bra. 

    För vem? Alla slags föräldrar som vill lära sig mer och vuxna som möter barn i sitt arbetsliv. 

    Kostnad: 195 kr (+bokningsavgift) per person, om ni  är två eller fler framför datorn så köp gärna varsin biljett är ni snäll.  

    Vid faktura kontakta: utbildning@evalenalarsdotter.se Det kostar 200 kr st och 25 % moms tillkommer.  

    Här kan du hitta mer info om Eva-Lena som föreläser: evalenalarsdotter.se   
    Jag är förskolläraren som blev familjehemsmamma under nio år och började utbilda mig vidare vidare år efter år. Numera arbetar jag med föreläsning och utbildningsdagar, handledning enskilt och i grupp samt föräldrautbildningar.

    Mina övriga utbildningar: Magister i Barn- och Ungdomsvetenskap. Utbildad inom systemteori, lösningsfokuserad metodik för barn och ungdomar samt det salutogena synsättet. Ett års distansutbildning med fördjupning inom anknytning, separationsbaserade symtom och mognadsprocesserna genom Dr Gordon Neufeld, Kanadas främste barn- och ungdomspsykolog med ett utvecklingsvetenskapligt perspektiv. Seminarie- och Familjehandledarutbildning med Jesper Juul och Family-Lab. Flera kurser på Stockholms Universitet med inriktning mot Barn- och Ungdomar i svåra livssituationer.

    Respons från tidigare åhörare:

    ”Jag tycker du har mycket inlevelse och när du rör dig blir det positivt för mig att lyssna. när du använder dig av dina papper med dina gubbar så blir det mer spännande att lyssna. Många aha- upplevelser. jag har fått jättemycket inspiration av din föreläsning. TACK”
    Sofia, Gävle. Sett föreläsningen online.

    "Givande föreläsning med konkreta tips! Tack!! Jag tycker det är konstigt att inte fler väljer att titta online. För min del är det mycket lättare att få ihop livspusslet när man kan sitta hemma och lyssna." Therese. Uppsala. Sett föreläsningen online. 

    "Jagtycker det funkar väldigt bra Lätt att ansluta och tekniken fungerar. Självklart är det "roligare" att se dej live men just nu är detta är superbra lösning. Dessutom är det kanske lättare att komma ifrån och kan delta om man kan stanna hemma. Tack för en trevlig eftermiddag”
    Anna. Delsbo. Sett föreläsningen online. 

    ”Jättebra gillar allt med föreläsningen, vill att fler ska gå den. Jag brukar tipsa om denna jobbar inom socialtjänsten med ungdomar allt går att applicera”
    Anne. Trollhättan. Sett föreläsningen online. 

    ”Tack! Bra att bli påmind om de här grundläggande sakerna i livet! Det funkade bra att lyssna och titta på iPaden.”
    Diana, Sett föreläsningen online

    ”Jag har gått på föreläsningar av Eva-Lena tidigare. Jag gillar att det går att se föreläsning hemifrån också. Jag kan varmt rekommendera andra att titta på denna föreläsning. Det är alltid lika intressant att höra hennes föreläsningar. Det har faktiskt helt förändrat hur jag umgås med barn, men även hur jag umgås med vuxna. Jag har även lärt mig massor om mig själv. Något jag särskilt tänker på, är att alla människor är olika på insidan. Jag hoppas att fler upptäcker hur mycket Eva-Lena har att lära oss. Hon pratar så att man förstår, ger aha-upplevelser och vilja att förändra med glädje och hopp!”
    Annika, Skutskär.  Sett föreläsningen online

    "Tack för en fin kväll. Gillade mycket när du förklarade t.ex situationen med pappan som kom hem och var irriterad och det blev en dålig situation och sen gav ett konkret exempel på hur han kunde gjort annorlunda. Det blir så lätt att ta till sig." Linnea. Uddevalla.  Sett föreläsningen online.

    ”Kloka ord. Tar fram det positiva. Har tagit med mig många ”braiga” pusselbitar från denna föreläsning. Superföreläsare, tack snälla för tre timmar av mycket fina tips. Fler människor skulle behöva tänka om, stanna upp och tänka hur är vi mot varandra?” Emelie, barnskötare, Sundsvall 

    ”Du är otroligt lätt och rolig att lyssna på. Man tycker alltid att det är jobbigt att sitta tre timmar efter en jobbdag, men det blev inte så när jag lyssnade på dig. Blev inte trött eller ointresserad nån gång.” Malin, Barnskötare, Sundsvall 

    ”Intressant ämne och framfört på ett sätt som underhållande att lyssna till.  Jag tar med mig massor! Tänka på att försöka undvika ”autopilot” - full närvaro 10 min om dagen, - oväntade samtalsämnen för att få till kvalitativa samtal - att bli bättre på att lyssna och inte bara höra på.”  Niklas, IT tekniker. Borlänge 

    ”Du är fantastisk på att få mig att lyssna och förstå samband.”
    Therese, butiksanställd. Borlänge 

    ”Du är genuin och glad! Ordning och reda. Du ger många ögonöppnare hos mig. Du har gett mig många konkreta tips hur jag kan förändra mitt sätt och mitt ansvar.” Sofia, barnskötare. Borlänge 

     ”Din glädje och optimism, utstrålning. Att du har både vetenskap och egen praktisk erfarenhet. Bra med exempel från livet! Tack för en superföreläsning”  Ramona, förskollärare, Gagnef 

    ”Fler borde lära sig det du föreläser. Att veta om barns utveckling och anknytning är lika viktig som salutogena, systemteori och det lösningsfokuserade. Mycket kunskap, mycket erfarenhet utifrån ditt yrke och familjehem. Allt det du säger kan man absolut använda i sin vardag både som förälder och i sitt yrke.” Maj, pluggar till specialistundersköterska, Borlänge

    ”Genuin och engagerad. Skapar ett intresse och lyckades få en att behålla fokus i tre timmar. Jag kommer definitivt använda mig av de två lösningsinriktade frågorna samt att börja berätta om min dag och inte deras.” Henrik & Emelie 

    ”Tusen tack för en intressant föreläsning. Tar med mig allt, det är mycket intressanta frågor. Vi kan prata kring det här på ATP. Väntar i spänd förväntan på hur du kan utveckla denna serie av föreläsningar runt barn. Ditt tema är så viktigt, då man möter så många barn som inte mår bra i förskolan och skola. Tack” Annette, rektor på förskola, Mora

    ”Superbra och inspirerande. Igenkänning och pepping. Jag tar med mig. Mycket både som mamma och förskollärare.” Titti, förskollärare, Ystad 

    ”Förmedlar positivitet och glädje… Jag tar med mig att granska de olika situationerna som uppstår: ”varför blev det som det blev, när gick det fel?” Emilia,  förskollärare,Ystad 

    ”Engagerad, positiv, varierande, levande föreläsare. Inspirerande och givande. Jag tar med mig nya insikter och tips på hur jag förändra min vardag både privat och i mitt yrkesliv.” Åse, Förskollärare, Trelleborg 

    ”Humorn, egna erfarenheter. Man blev glad av att lyssna på dig. Fick både positiva och negativa aha- upplevelser. Det var mycket tänkvärt.” Janet, barnskötare, Trelleborg 

    ”Du pratar på ett härligt och inspirerande sätt. Du känns förtroendeingivande och påläst.  Bra tips. Jag tar med mig många sätt att se och lära känna mina barn bättre.” Camilla, Kartingenjör, Göteborg 

    ”Bra engagemang och underhållande. Jag tar med mig lösningsfokuserade frågor, det funkar nog bra på kollegor också.” Max, systemarkitekt, Göteborg

    ”Suveränt!! Givande för mig som har fem barn i spridda åldrar ( 3 - 25 år)  Pia, sjuksköterska, Hudiksvall. 

    ”Jag tar med mig massor - många bra reflektioner i vardagen att spinna vidare på…” Mikaela, skolresurs, Fagersta 

    ”Allt du pratar om ligger väldigt nära, att du vart där och vet vad du talar om. Tack! Fantastiskt! Jag tar med mig massor: Bra konkreta tips och material. Tankesättet.” Nina, Förskollärare, Nyköping 

    ”Intressant, givande, igenkänning, säkerhet, rösten, humor. Korta pauser.  Jag tar med mig att fundera på mitt förhållningssätt = våga förändra.” Fia, Förskollärare, Nyköping 

    ”Du har ett härligt driv. Rolig att lyssna till. Jag tar med mig bra tips till både min familj och arbetet. Du är bra!” Malin, Förskollärare, Oxelösund.   

    ”Massvis med kunskap och bra tips. Jätteintressant som förälder att lyssna!”  Elin, kock, Nyköping 

    ”Inspirerande och viktigt. Bra att du kopplar till dig själv och förankrar i vardagen. Att du har en röd tråd och att du rör dig på scen. Du har ett bra kroppsspråk. När jag lyssnar på dig inser jag att jag gör så gott jag kan och använder det du pratar om i mitt jobb och i min föräldraroll.”  Kristina, Förskollärare, Norrköping

    ”Riktigt bra! Du framför och förmedlar med glädje. Det var mycket givande. Tack för en bra föreläsning!” Johanna, studerar till undersköterska, Norrköping 

    ”Du är väldigt pedagogisk och bra. Förstår exakt vad du menar i alla situationer. Jag tar med mig otroligt mycket! Allt var bra.” Ida, personalansvarig, Sala 

    ”Du är väldigt bra på att förklara. Jag kommer att ta med mig många saker till mig själv och till mitt bemötande med mina barn och barnen på jobbet.” Nikitha, Barnskötare, Sala

    ”Tydlighet och duktighet på att konkret visa så att informationen går in och förhoppningsvis kommer i håg. Inspirerande som föreläsare och trevlig att lyssna på när du använder kroppsspråk och olika röstlägen.”  Linn, förskollärare, Kiruna

    ”Lätt att relatera till när det blir vardagssituationer, då är det lättare att lyssna och hålla intresset. Vad bra att det kom en fortsättning på första föreläsningen! ” Paula, tandhygienist, Kiruna 
    ”Jordnära! Relaterbart till både föräldrar och pedagoger. Det är en styrka att du både har pedagogisk utbildning och är en förälder som alla andra.” Annelie, förskollärare, Örnsköldsvik





    Arrangør

    I mina föreläsningar är det viktigt att det finns en ordentlig vetenskaplig grund att utgå i från, men att jag berättar så att alla kan förstå och ta till sig.

    Jag är förskolläraren som blev familjehemsmamma under nio år och började utbilda mig vidare vidare år efter år. Numera arbetar jag med föreläsning och utbildningsdagar, handledning enskilt och i grupp samt föräldrautbildningar.

    Mina övriga utbildningar: Magister i Barn- och Ungdomsvetenskap. Utbildad inom systemteori, lösningsfokuserad metodik för barn och ungdomar samt det salutogena synsättet. Ett års distansutbildning med fördjupning inom anknytning genom Dr Gordon Neufeld. Seminarie- och familjehandledarutbildning med Jesper Juul och Family-Lab. Flera kurser på Stockholms Universitet med inriktning mot Barn- och Ungdomar i svåra livssituationer.

    FAQ

    • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

      Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

      De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

      Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

    • Hvor finder jeg linket til et online event?

      På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

    • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

      Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

    Afholdt event

    Online DAGTID : Barn är inte på ett visst sätt, de blir på ett visst sätt

    Upptäck mer